מאמרים נוספים
Please reload

עיצוב חלל שהופך לחוויה

June 4, 2019

מחקרים רבים חקרו ואיששו את הקשר הישיר שבין עיצוב סביבת עבודה ותפוקת עבודה, יעילות ופרודוקטיביות. מחקרים בתחום זה הצליחו לבודד את הפרמטרים השונים הקיימים בסביבת העבודה אשר גורמים לביצועיהם של העובדים לעלות ולרדת בהתאמה. סינדרום הבניין החולה ועוד נתנו חותמת על כך שסביבת העבודה שלנו צריכה טיפול ולא יכולה להישאר מאחור ולהיזנח. בנוסף למחקרים הללו, קיים מגוון רחב של מחקרים נוספים מתחום נוסף הקרוי "קוגניציה גופנית", המוסיפים ידע ותובנות משמעותיות להבנת התמונה הגדולה. מחקרים אלו מספקים מידע ואינפורמציה לגבי הקשר שבין חוויות פיזיות חיצוניות והשפעותיהן באופן בלתי מודע אך ישיר על ההתנהגות שלנו. 

מחקרים אלו מגיעים מהעולם הפסיכולוגיסטי ונקשרים לתיאוריות הקשורות בקוגניציה גופנית (Embodied Cognition).  מהי אותה קוגניציה גופנית ? כולנו מתקשרים אחד עם השני ועם הסביבה שלנו באמצעות החושים שלנו, הם אלו המחברים אותנו אל העולם. כל מרקם, ריח, צבע וטמפרטורה משפיעים באופן מודע וקצת פחות על החלטות והתנהגויות יומיומיות. השפעותיהן של גירויים אלו קצרות מועד, אך לפעולות הנעשות בהשפעתם של אותם גירויים יכולות להיות השלכות משמעותיות על חיינו. הבחירות שאנחנו עושים והתנהגויות מסוימות תלויות במידה רבה בחושים שלנו.  

להלן מספר ממצאים מעניינים :  

 

האיבר הגדול ביותר בגוף האדם הוא העור, ובמהלך החיים שלנו אנחנו באים במגע עם מגוון רחב של גירויים. תחושות מגע כוללות מגע עם מרקמים שונים, רכים וקשים, חלקים ומחוספסים. חוקרים ביקשו לבדוק האם תחושות מגע שונות ישפיעו על תפיסה, יכולת שיפוט וההתנהגות בפועל של נחקרים. מגוון של מחקרים גילו שמגע עם מרקמים שונים כגון מרקם נעים מול מרקם גס גורמים לשיפוט שונה ולהתנהגות בהתאם. למשל מרקם רך ונעים גרם לנחקרים להיות רכים יותר בעמדותיהם, בעיקר בזמן משא ומתן, לעומת נחקרים שנחשפו למגע קשה ולא נעים, שהביעו עמדות נוקשות וקשוחות יותר. 

 

דבר נוסף ומשמעותי לחיינו הינו חווית הצבע האנושית. הצבע הוא הגורם החשוב ביותר בסביבה שלנו, אשר גורם לגירוי ומשפיע עלינו במגוון דרכים. מחקרים שנעשו על צבעי שחור לבן גילו נתונים מעניינים. תוצאות של מחקר הראו כי חדרים בעלי תאורה עמומה יגרמו לאנשים לרמות יותר מאשר בחדרים עם תאורה חזקה. תוצאות של מחקר נוסף הראו כי התנהגויות מושפעות מכמות האור שבסביבה שלהם, וחווית חושך נקשרת להתנהגות בלתי הוגנת, אנוכית ופחות מוסרית. 

 

מחקרים נוספים הנוגעים לחוש הריח הראו נתונים מעניינים. ריח הינו אחד החושים המרכזיים המשפיעים על ההתנהגות ובעיקר על התנהגות צרכנית. מחקר מצא כי סביבה עם ריח נעים משפיעה על כמות הכסף שמוציאים קונים. מחקר נוסף הראה כי ריחות לא נעימים משפיעים על האינטראקציות שלנו עם אנשים. מחקרים נוספים הראו כי ריחות מסוימים משפיעים גם על ביצועים קוגניטיביים כגון תשומת לב וזיכרון. 

 

כשאנחנו באים לעצב את סביבת העבודה שלנו, אנחנו חייבים לקחת בחשבון את מגוון הפרמטרים השונים כגון מגע, ריח, אור, קרבה, חום ועוד, ולהבין לעומק את ההשפעות המדהימות שיש להם עלינו. דרכם לנתח ולהבין את מרחב העבודה שלנו ולעצב אותו כך שיגרום לחוויה חושית מדויקת ונכונה לעסק.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

new logo red.png
  • Facebook Basic Black
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Instagram Icon