מאמרים נוספים
Please reload

סביבת עבודה משפיעה

June 4, 2019

מנהלים רבים במגוון תחומים ומקצועות בשוק הפרטי ומחוצה לו, מוצאים את עצמם חוזרים כל פעם לאותה נקודה משמעותית בתוך הארגון – העובד. בארגון ועסק חי ונושם קיימים פרמטרים רבים להצלחה, אך אחד הפרמטרים החשובים ביותר הוא העובד. זהו נושא שחי וקיים בליבו של כל ארגון, וארגונים משקיעים זמן רב בחשיבה ופיתוח העובדים בחברה. אחד מהנושאים ההולכים ומתפתחים בשנים האחרונות הוא עיצוב מותאם של סביבת העבודה לעובד. ניתן לראות כי זהו נושא "חם" היום בשוק וחברות רבות מתעסקות במחקר ופיתוח הקשורים ישירות לנושא זה. האקדמיות בארץ ובעולם לא נשארות אדישות למתרחש ומשקיעות במחקרים רבים בתחום סביבות העבודה, כחלק מניסיון לנבא , לחזות ולהביא את הבשורה לעולם, ואכן חוקרים רבים מקיימים מחקרים בתחום , והנתונים אכן מעניינים. 

מתוך מחקר שנעשה בקרב עובדי תעשיית הלבשה, חוקרים בדקו את הקשר שבין עיצוב סביבת עבודה לרמת הביצוע של העובד. המחקר נועד לבדוק האם עיצוב סביבת העבודה אכן משפיע באופן ישיר על ביצועי העובדים , באופן כזה שמטרות הארגון מושגות. התוצאות כמובן לא מאכזבות : עיצוב סביבת עבודה משפיעה באופן משמעותי על ביצועי העובד. ישנם מספר גורמים משפיעים על הביצועים כגון : מוטיבציה, סיפוק מן העבודה , איזון בי חיי הפרט לעבודה ועיצוב סביבת עבודה. העיצוב תורם באופן ישיר לתפוקה, לסיפוק ומחויבות העובד למקום עבודתו. כמו כן נמצא סביבת עבודה שלילית כמו, רעש, חוסר באוורור, ריהוט לא מתאים ותאורה לקויה פוגמים במחויבות העובד ובביצועיו, ואילו סביבת עבודה התומכת ומותאמת לצרכי העובד מעלה את תפוקתו ואת מחויבותו לארגון.

כיום השוק מלא בשחקנים מעולים ולכן ארגונים נמצאים בתחרות גבוהה, עליהם להיות כלכליים ורווחיים. לפיכך, תפוקת העובדים הינה נקודה מכרעת להצלחת הארגון ועמידתו בתחרות בשווקים המקומיים והבינלאומיים. מכאן שאין ספק כי ארגון טוב ידע לספק לעובדים שלו את סביבת העבודה המותאמת לצרכיו , בכדי להצליח ולשמור על המשאב היקר שנקרא – עובד!

 

אז איך יוצרים סביבת עבודה טובה ומותאמת לעובדים שלנו, נקודת המוצא מתחילה קודם כל בהבנה של חווית המשתמש על כל היבטיו. החל מהבנות ארגוניות שהן מהוות את הבסיס האמתי לעיצוב. אלו מוטמעות בתוך סביבת העבודה ומעניקות לעובד תחושה טובה, חוויית משתמש מותאמת ויכולת להביא את התפוקה הגבוהה ביותר. 

 

*International Journal of Scientific and Research Publication. December 2016. Workplace Design and job performance: A Study of Operational Level Employees in the Apparel Industry od Sri Lanka. M.V.S Mendis 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

new logo red.png
  • Facebook Basic Black
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Instagram Icon