מאמרים נוספים
Please reload

משמעות העולם החדש

November 26, 2019

ניהול עסק היה ויהיה מושתת על ניהול רציונלי, אבל היום ובטח בעתיד הלא רחוק נצטרך כמנהלים לפתח פרקטיקות נוספות שיעזרו לנו לנהל את העסק בצורה מותאמת יותר. העולם העסקי הגלובלי מביא שינויים אל תוך עולם העבודה שאנחנו מחויבים להתייחס אליהם, הנה סקירה מהירה : 

מהמהפכה התעשייתית ועד היום, עולם התעסוקה והארגון עבר תהפוכות רבות: מארגונים יצרניים לחברות שירות וארגוני ידע. הדרגים הניהוליים שהופיעו גם הם ביחד עם תהליכים אלו הביא לפיתוח תיאוריות ניהוליות רבות אשר בבסיסם עומדותם שיטות שונות כגון : שיטת הניהול המדעי, ה- "טיילוריזם", שיטת "אסכולת יחסי האנוש" הנקשרת לתרומתה של הפסיכולוגיה התעשייתית, גישת המערכות וגישת התרבות הארגונית. מאז ועד היום גישות שונות אלו נעוצות עמוק ב-DNA של הארגונים והעסקים של ימינו אנו. עד היום ניתן לראות כיצד שיטת הניהול המדעי שגור עמוק בתוך שגרת החיים הארגוניים שלנו, ועקרונות התורה באים לידי ביטוי ברבדים שונים של הארגון: סמכות ואחריות, ריכוזיות, משמעת, משימות, מטרות , יעדים ועוד. כל אלו פותחו על מנת לסייע לביצוע פעולות תכליתיות בארגון. יחד עם זאת, ניתן לראות כיום ארגונים מסתגלים למצב הקיים, העשיר והמורכב של יחסי השוק המשתנים, טכנולוגיות מורכבות, גיוס כוח עבודה, תפעול ההון האנושי ועוד. כל אלו מייצרים מצבים ארגונים הדורשים תצורת מחשבה שונה ופועל יוצא שלהם אל תוך סביבת העבודה. ניקח למשל את "גוגל" כדוגמא עכשווית למציאות ארגונית מורכבת וכיצד צורת מחשבה אחת שונה באה לידי ביטוי אצלם בחברה: מנהלים בגוגל לא יכולים לקבל באופן חד צדדי החלטות הקשורות בדברים הבאים: את מי לקבל לעבודה או לפטר, דירוג ביצועים של עובדים, העלאה במשכורת, בונוסים או מניות, ומי יבחר לזכות בפרס על ניהול מסוים, את מי לקדם ועוד. כל ההחלטות הללו נעשות על ידי קבוצת עמיתים או ועדה/ צוות עצמאי ייחודי לעניין. (L. Bock, 2015, P. 19). למעשה אנו רואים כיום ארגונים המשקיעים בעובדיהם בצורה יוצאת דופן, מתוך הבנה כי העושר הארגוני נמצא אצל העובדים.

כשגוגל הונפקה לציבור באוגוסט 2004, הוציא המייסד של החברה סרגיי ברין מכתב ובו תיאר מה מרגישים המייסדים כלפי 1,907 העובדים שלהם: "העובדים שלנו, שנתנו לעצמם את הכינוי גוגלרים, הם הכול. גוגל מאורגנת סביב היכולת למשוך ולהפעיל את כישרונם של אנשי טכנולוגיה ועסקים יוצאים מגדר הרגיל. התמזל מזלנו לגייס הרבה כוכבים יצירתיים, בעלי עקרונות ומסירות לעבודה. אנחנו מקווים לגייס עוד הרבה כאלה בעתיד. אנחנו נתגמל אותם ונתייחס אליהם יפה" . (L. Bock, 2015, P. 27) . העצמת עובדים, העלאת מוטיבציה, משמעות והכרה אלו מילים חזקות שיש להם מקום רב בארגונים של היום. חלק נכבד מהארגונים ועסקים הבינו את המשמעות והכניסו אל תוך עולם העבודה שלהם אלמנטים חזקים ומשמעותיים עבור העובדים שלהם. כולנו כבני אנוש רוצים לקבל הכרה על העבודה והמאמצים שלנו, רוצים להרגיש בעלי משמעות. אם מחברים את הצורך הבסיסי שיש לנו כבני אדם ונותנים לו מקום וכבוד בתוך עולם העבודה, דברים גדולים וטובים יכולים לקרות לנו כבני אדם, ובטח לארגון שלנו.

 

* Work rules, Laszlo bock, 2015

** images of organization, Gareth morgan, 2006

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

new logo red.png
  • Facebook Basic Black
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Instagram Icon