מאמרים נוספים
Please reload

העובד שהרים לי את ציר האיקס

January 25, 2020

כל ייעוץ ארגוני טוב מתייחס לתרבות הארגונית של העסק. תרבות ארגונית יכולה לספר בצורה מפורטת את הערכים, אבני היסוד ותצורת העבודה של העסק. הנה נקודה שכל מנהל מתעסק בה בשגרת היומיום של החיים הארגוניים - מוטיבציה, ואיך לעורר אותה, לשמור עליה בחיים ולגרום לה להמשיך ולהתקיים בתרבות הארגונית של העסק : 

מנהלים בעולם העסקי יוצאים מנקודת הנחה כי שכר ותגמולים עבור העובדים הינו אחד המרכיבים המרכזיים בשימור והעלאת מוטיבציה אצל העובדים שלהם בעסק. ההנחה הזאת יושבת על מקורות מתוך התיאוריה הכלכלית הקלאסית, שהושפעה ישירות מעבודותיו של אדם סמית'. ההנחה הבסיסית היא שמוטיבציה מוּנעת מתוך גמול חיצוני חיובי . תעשה א', תקבל ב'. למעשה אם נחשוב על זה לעומק, מוטיבציה מעסיקה את כולנו בחיי היומיום שלנו, ולא משנה מהי הגדרת התפקיד הרשמית שלנו, כולנו עוסקים בהחדרת מוטיבציה באחרים ובעצמנו. לכן זה ממש חשוב להבין לעומק מהי מוטיבציה. זאת משימה לא פשוטה והתשובה עליה היא יותר מסך החלקים שבה. אנחנו קמים כל בוקר, ומתחילים את היום, ממשיכים לעבודה וחוזרים הביתה בסופה. איך ולמה אנחנו מונעים לעבוד קשה? ומה גורם לנו להיות יותר מסורים לעבודה שאנחנו עושים? אלו שאלות שרבים מאתנו מתעסקים בהם בשגרת החיים שלנו, ועל אחת כמה וכמה מנהלים במקום העבודה שלהם. 

הנרי פורד, הבעלים של חברת פורד שנפתחה בשנת 1903 (‏Ford ‏Henry ) מפורסם במיוחד בכך שהפעיל בצורה גורפת את פס הייצור. ידוע פחות שהפילוסופיה שלו להכרה ולתגמול בעבודה הייתה מתקדמת במידה רבה יחסית לתקופתו: "פועל מהסוג שנותן לעסק את המיטב שיש בו הוא הפועל הטוב ביותר שיכול להיות לעסק. ואי אפשר לצפות ממנו שיעשה זאת עד אינסוף בלי הכרה נאותה... אם אדם מרגיש שעבודת יומו לא רק מספקת לו את צרכי הבסיסיים, אלא מעניקה לו גם תחום נוחות מסוים, ומאפשרת לו לתת לבניו ולבנותיו הזדמנויות ולאשתו הנאה מסוימת בחיים, הרי שעבודתו נראית לו טובה והוא חופשי לתת לה ממיטב יכולתו. זה טוב בשבילו וטוב לעסק. איש שלא זוכה לסיפוק מסוים מעבודת יומו מאבד את החלק הטוב ביותר בשכרו. " (work rules, laszlo bock. 2015, 28) מאז ועד היום, נוספו תיאוריות נוספות, הנשענות בעיקר על תיאוריות הכלכלה התנהגותית, שבבסיסם משולבת הפסיכולוגיה הקוגניטיבית וקבלת החלטות כלכליות. כלכלה התנהגותית יוצאת מתוך נקודת הנחה כי הרציונליות שלנו מוגבלת וכי כולנו מונעים מתוך הטיות קוגניטיביות שונות. מחקרים מתחום זה מצביעים על כך שתגמולים לעובדים יכולים להועיל לטווח הקצר אך יכולים לפגוע לטווח הארוך ולהוריד את המוטיבציה של העובד. בתרבות המערבית התפיסה הרווחת היא שעבודה היא סוג של עסקת חליפין, בין העבודה שעובד עושה לשכר ובונוסים שאותם הוא מקבל בסוף החודש. 

 

 

אז נכון שכל עובד חייב וצריך לקבל את שכרו כבסיס להתחלת עבודה אבל הדברים בשטח נעשים מורכבים יותר. מוטיבציה נקשרת חזק לתחושת משמעות, מחקרים מראים שככל שנותנים לעובד משמעות גדולה ורחבה יותר לעבודה שלו כך יביע יותר עניין , מה שיגביר את תחושת ההישג של העובד. ככל שנוסיף יותר הכרה במאמצים שהעובד עושה ובתרומה שלו לעסק שלנו ולחברה כך הערך של העובד והמוטיבציה שלו גדלים בהתאמה. לעיתים רבות העובדים יודעים לומר מהם אותם דברים שיגרמו להם להעלות את המוטיבציה ולעבוד טוב יותר. 

למעשה מה שעומד בבסיס המוטיבציה הוא תחושת ההכרה והמשמעות, שאני כעובד נתתי משהו מעצמי שאף אחד אחר לא יכול לתת בנקודת הזמן הזאת. ההכרה וחשיבות במה שאני עושה מעלה את המוטיבציה של העובדים. ניתן להעלות ולשפר תחושת מוטיבציה אצל העובדים שלנו דווקא מתוך חיבור ותחושה אמתית של הכרת תודה, ונתינת חותמת אישית של מילה טובה וחיזוק אותנטי בין מנהל לעובד. הכוח שיש למילים שלנו ולהבעת תודה אמתית יש אנרגיה גבוהה שיכולה לתת כוח ומוטיבציה לעובדים שלנו, לעזור להם להרים אותנו גבוה. 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

new logo red.png
  • Facebook Basic Black
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Instagram Icon