מאמרים נוספים
Please reload

מודל עסקי וארגוני

June 16, 2020

מה זה מודל עסקי וארגוני ? ולמה הוא כל כך חשוב לחיים הארגוניים שלנו: 

כל עסק, ארגון, חברה, מתחילים את החיים העסקיים שלהם עם בניית מודל עסקי וארגוני. זה מסמך שבונה את היסודות של העסק. המודל העסקי חייב להיות דינאמי ולהשתנות כל הזמן, בדגש על התפתחות העסק, השוק והמתחרים בו. כל עבודה שלנו מול לקוח חדש מתחילה בהבנת המודל העסקי הארגוני, ניתוח שלו וסימון הנקודות החשובות ביותר לעסק. 

יש זמנים שקוראים לנו לחזור למודלינג שיצרנו, לבדוק אותו ולהבין מה רלוונטי וכאן כדי להישאר ומה צריך להשתנות. בחיים הארגוניים חלק אינטגרלי ומוביל הצלחה הוא היכולת לשנות כשעולה הצורך. שינוי זה לא דבר קל ולעיתים קרובות קל יותר להיצמד לקיים, גם כשהוא כבר לא מועיל ואף פוגע בעסק. מחקרים רבים מאששים את הקשר בין הצלחה ארגונית ובין היכולת לבצע שינויים בזמן אמת ולשמור על רמת חדשנות גבוהה.  

נפרט על המודל בקצרה  -  מודל עסקי הוא תיאור סובייקטיבי ותלוי הקשר, הוא לא מתיימר להיות מסמך נתונים אובייקטיבי הנשען על מספרים, אלא מספר את הסיפור העסקי הארגוני של העסק. המודל מתחלק לשלושה תחומים : 

  1. הצעת הערך ללקוח : הגדרתו של הלקוח, הצורך שלו והאופן שבו הארגון עונה על צרכים אלו.

  2. תשתיות: מתחלקות לשתי קטגוריות ויכולות להתקיים בתוך הארגון או מחוצה לו: משאבים - הם למעשה כל מה שמשמש תשומה. משאב הינו מוחשי אך ישנם משאבים שאינם מוחשיים כמו למשל מוניטין ותדמיתנות. תהליכים - שבאמצעותם התשומה נהפכת לתפוקה, כזאת שמעניקה ערך ללקוח.

  3. כספים: כל הכספים של הארגון.  

המודל מתאר באופן סכמתי איך הארגון יוצר ערך עבור הלקוחות שלו, מהן התשתיות המאפשרות לו לפעול ומהם עקרונות הפעולה שלו. הרעיון של המודל הוא לתאר את המרכיבים החשובים ביותר של הארגון, את הקשרים ביניהם וכיצד אלו יכולים ליצור ערך רב יותר עבור הלקוח. 

בנוסף, המודל מאפשר להשוות בין ארגונים הנמצאים באותה תעשייה, לזהות ארגונים בעלי מודל זהה ולאתר הבדלים חשובים בין ארגונים שונים, וללמוד את השוק והסביבה הקיימת. 

המודל העסקי מייצג את ה- DNA הארגוני, הוא מסמך עקרוני המבסס את הפעולות של הארגון. המודל העסקי לא חותר להגיע להבנות והחלטות עסקיות אסטרטגיות, אלא לדייק ולהגדיר את סך הפעולות המתקיימות בתוך הארגון. 

כדי להצליח ולחלץ תובנות חדשניות עבור המודלינג שפיתחנו יש מקום לחשיבה אסטרטגית ופיתוח פעולות אסטרטגיות לעסק / לארגון. חשיבה אסטרטגית מעודדת חשיבה חדשנית, כזאת שמכירה את השוק, השחקנים, האתגרים וההזדמנויות

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

new logo red.png
  • Facebook Basic Black
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Instagram Icon