מאמרים נוספים
Please reload

מודל עסקי וארגוני

June 16, 2020

מה זה מודל עסקי וארגוני ? ולמה הוא כל כך חשוב לחיים הארגוניים שלנו: 

כל עסק, ארגון, חברה, מתחילים את החיים העסקיים שלהם עם בניית מודל עסקי וארגוני. זה מסמך שבונה את היסודות של העסק. המודל העסקי חייב להיות דינאמי ולהשתנות כל הזמן, בדגש על התפתחות העסק, השוק והמתחרים בו. כל עבודה שלנו מול לקוח חדש מתחילה בהבנת המודל העסקי הארגוני, ניתוח שלו וסימון הנקודות החשובות ביותר לעסק. 

נפרט על המודל  -  מודל עסקי הוא תיאור סובייקטיבי ותלוי הקשר, הוא לא מתיימר להיות מסמך נתונים אובייקטיבי הנשען על מספרים, אלא מספר את הסיפור העסקי הארגוני של העסק. המודל מתחלק לשלושה תחומים : 

  1. הצעת הערך ללקוח : הגדרתו של הלקוח, הצורך שלו והאופן שבו הארגון עונה על צרכים אלו.

  2. תשתיות: מתחלקות לשתי קטגוריות ויכולות להתקיים בתוך הארגון או מחוצה לו: משאבים - הם למעשה כל מה שמשמש תשומה. משאב הינו מוחשי אך ישנם משאבים שאינם מוחשיים כמו למשל מוניטין ותדמיתנות. תהליכים - שבאמצעותם התשומה נהפכת לתפוקה, כזאת שמעניקה ערך ללקוח.

  3. כספים: כל הכספים של הארגון.  

המודל מתאר באופן סכמתי איך הארגון יוצר ערך עבור הלקוחות שלו, מהן התשתיות המאפשרות לו לפעול ומהם עקרונות הפעילות שלו. הרעיון של המודל הוא לתאר את המרכיבים החשובים ביותר של הארגון, את הקשרים ביניהם וכיצד אלו יכולים ליצור ערך רב ביותר ללקוח. 

 

בנוסף, המודל מאפשר להשוות בין ארגונים הנמצאים באותה תעשייה, לזהות ארגונים בעלי מודל זהה ולאתר הבדלים חשובים בין ארגונים שונים, וללמוד את השוק והסביבה הקיימת. 

 

המודל העסקי מייצג את ה- DNA הארגוני, הוא מסמך עקרוני המבסס את הפעולות של הארגון. המודל העסקי לא חותר להגיע להבנות והחלטות עסקיות אסטרטגיות, אלא לדייק ולהגדיר את סך הפעולות המתקיימות בתוך הארגון. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

new logo red.png
  • Facebook Basic Black
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Instagram Icon